Bez kategorii

Jak ubrać dziecko na zimowy spacer?

Makaszka Spiworek M Premium 60 E1628257245795

Spacery z dzieckiem powinny być stałą pozycją w codziennej rutynie. Niosą za sobą szereg zalet zdrowotnych, ale także pozwalają dziecku pozwać otaczający świat już od pierwszych dni. Przebywanie na świeżym powietrzu hartuje organizm dziecka, poprawia krążenie, wzmacnia system odpornościowy, a także pozytywnie wpływa na apetyt i zdrowy sen. Kiedy nadchodzi pora zimowa mamy i tatusiowie często mają niemały dylemat; jak odpowiednio ubrać dziecko kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera? Ile warstw założyć, aby dziecko nie zmarzło lub się nie przegrzało i wreszcie w jakie zimowe akcesoria należy się wyposażyć?

Noworodki i młodsze niemowlęta

W przypadku najmłodszych pociech warto stosować prostą zasadę. Ze względu na to, że dziecko ułożone w gondoli wózka pozostaje bez ruchu warto ubrać je w jedną warstwę ubrań więcej niż masz na sobie Ty. Kolejną zasadą, o której należy pamiętać to wygoda. Zadbaj, aby ubranka Twojego malucha miały miękkie szwy i brak zbędnych guzików czy drażniących metek. Noworodki i młodsze niemowlęta ubierz na tzw. cebulkę. Jeśli na zewnątrz jest mroźnie załóż dziecku bawełniane body z długim rękawem, półśpiochy lub wygodne rajstopki. Kolejną warstwą może być dresik. Na koniec czapka, rękawiczki i zimowy kombinezon lub ocieplany śpiworek, który doskonale sprawdzi się zarówno w gondoli, jak i spacerówce. Oczywiście nie ma uniwersalnej zasady ubioru dostosowanego do konkretnej temperatury panującej na zewnątrz. Na jej odczuwanie wpływają także inne czynniki, jak chociażby wiatr. Najlepiej zatem dotknąć karku dziecka, aby sprawdzić czy jest mu wystarczająco ciepło. Jeśli skóra karku jest sucha i ciepła oznacza to, że maluch odczuwa komfort termiczny i jest ubrany w sam raz. Jeśli natomiast kark jest chłodny warto dołożyć jeszcze jedną warstwę np. w postaci kocyka. Uwaga: jeśli kark jest gorący i wilgotny to znaczy, że dziecku jest za ciepło. Pamiętaj, że przegrzanie może być niebezpieczne dla jego zdrowia.

Starsze niemowlęta i dzieci

W przypadku starszych dzieci, które są już bardziej aktywne ruchowo niż niemowlęta nie musisz stosować zasady dodatkowej warstwy. Jeśli Ty w swoim ubiorze odczuwasz komfort ubierz swoje dziecko podobnie. Wystarczy zatem bawełniane body lub podkoszulka, w zależności od temperatury rajstopki, na to bluza i spodnie lub wygodny dresik i oczywiście ocieplana kurtka lub kombinezon. Obowiązkowo pamiętaj także o czapce, szaliku i rękawiczkach.

Jedna odpowiedź do “Jak ubrać dziecko na zimowy spacer?

  1. Sosoxy pisze:

    Super wpis! Jestem zdania,że wystarczy się odpowiednio ubrać aby milo spędzić czas na świeżym powietrzu. Nawet gdy jest zimno. W naszej rodzinie sprawdza sie wełniana odzież, skutecznie chroni nas przed zimnem. A dla takiego maluszka odpowiednie będzie ciepły śpiworek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *