Bez kategorii

Jak chronić główkę dziecka przed słońcem?

Makaszka BAMBOO Chustka Z Daszkiem 42 E1643633828703

Choć zazwyczaj doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci przed trzecim rokiem życia należy chronić przed słońcem, nie zawsze wiemy, jak odpowiednio o to zadbać. Zdarza się, że przedsięwzięte przez nas środki są niewystarczające lub przeciwnie – dusimy malucha pod zwałami tkanin, nie pozwalając mu oddychać ani oglądać świata. Jak więc należy chronić dziecko przed działaniem promieni słonecznych, by było bezpieczne i jednocześnie mogło nadal czerpać radość z życia? Podpowiadamy!

Dlaczego ochrona dziecka przed słońcem jest tak ważna?

Małe dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Już piętnaście minut spędzone w pełnym słońcu stwarza ryzyko wystąpienia rumieni, a nawet poparzeń. Ponadto oparzenie słoneczne pozostawia w skórze dziecka ślad na resztę życia – jego wystąpienie może przyczynić się do powstawania przebarwień na skórze w przyszłości, a nawet zwiększyć ryzyko pojawienia się czerniaka.

Dlatego jeżeli zabieramy dziecko na spacer, zawsze pamiętajmy, by nosiło ono nakrycie głowy. Może to być np. czapeczka lub urocza chustka z daszkiem – to ostatnie ma tę zaletę, że oprócz główki osłoni również buzię dziecka. Przy mniejszym nasłonecznieniu miękki daszek można z łatwością wywinąć, dzięki czemu nie będzie on przeszkadzał dziecku w eksplorowaniu świata. Pamiętajmy, by unikać wypraw pomiędzy godzinami 11 a 15 – to wtedy słońce grzeje najmocniej, stwarzając jeszcze większe ryzyko poparzenia naszej pociechy.

Powinniśmy pamiętać również o smarowaniu skóry malucha kremem UV – jest to szczególnie ważne w okresie letnim, gdy nosimy ubrania o rzadszym splocie, w wyniku czego obecne w świetle słonecznym promienie ultrafioletowe mogą łatwiej przeniknąć przez tkaninę. Nacierając dziecko kremem, nie zapomnijmy o uszach i karku – te delikatne miejsca na jego ciele są szczególnie wrażliwe na działanie słońca.

Jeżeli używamy głębokiego wózka, umieśćmy na nim parasolkę chroniącą dziecko przed promieniami. Jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż np. rozkładanie budki wózka lub owijanie go tkaniną – w odróżnieniu od tych ostatnich parasolka zapewnia dziecku odpowiednią ilość cienia, nie odcinając mu jednocześnie dostępu do świeżego powietrza. Choć w tym przypadku nie musimy starannie nacierać kremem całego ciała dziecka, nadal powinniśmy posmarować jego buzię, rączki oraz nóżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *